14.08.2020
Łódź, ul. Wandurskiego 4

Galeria Zarzewska


Pamiętajcie o ogrodach


Pracownia


Zapomniane zakątki


Edycja 2011/2012


Edycja 2010/2011


Edycja 2009/2010


Linki


Paweł Szpygiel „Trudne Piękno”

3 Mar 2012. Autor: Galernik

Zgodnie z tradycją po zakończeniu ekspozycji w galerii publikujemy na naszej stronie kilka zdjęć z wystawy, które udostępnił nam Autor.

Miłego oglądania i wspomnień z tego świetnego wydarzenia artystycznego.

[nggallery id=8]

Kategorie: Paweł Szpygiel "Trudne Piękno", Wystawy | Możliwość komentowania Paweł Szpygiel „Trudne Piękno” została wyłączona

„Trudne Piękno” – wystawa fotografii Pawła Szpygla.

8 Sty 2012. Autor: Galernik

Mam wielka przyjemność zaprosić na wernisaż kolejnej wystawy.

„Trudne Piękno” to wystawa fotografii Pawła Szpygla.

Autor prezentuje zestaw prac wykonany w nieczęsto dziś przez fotografów wybieranej i bardzo pracochłonnej technice gumy dwuchromianowej.

Wybrana przez Pawła technika doskonale współgra i podkreśla charakter prezentowanych zdjęć.

Zapraszam na bardzo nostalgiczny wieczór do Galerii Zarzewskiej, na spotkanie z perełkami zapomnianej architektury oraz znakomitym Fotografem.

Czekamy 12 stycznia 2012 roku o godzinie 19.00.

 

[singlepic id=69 w=320 h=240 float=]

 

 

O Autorze i o Wystawie.

Paweł Szpygiel to człowiek bez reszty oddany swojej pasji – fotografii. W działalności fotograficznej osiągnął nie tylko mistrzowski poziom warsztatowy, ale i artystyczny. Ze swobodą posługuje się technikami tradycyjnymi i nowoczesną obróbką cyfrową.  Swoim  spojrzeniem  i zaskakującymi pomysłami zdobywa sobie wielu widzów.
Zbiór prac p.t. Trudne Piękno stanowi przykład mistrzowskiego opanowania techniki gumy dwuchromianowej. W dobie cyfrowej fotografii nieczęsto możemy spotkać fotografa, który wybiera drogę własnoręcznego przygotowywania negatywów, poszukiwania doskonałych receptur  emulsji i cierpliwego, wielogodzinnego wywoływania odbitek. Tematem prac autor uczynił świdermajery – drewniane domy, zbudowane w stylu architektonicznym stworzonym w XIX w. przez Michała Elwiro Andriollego. Pozostające dziś często w zapomnieniu, niszczeją.
Wielu fotografów zmagało się z tematem świdermajerów, ale dopiero dzięki zastosowaniu właściwej techniki fotograficznej, stare domy odzyskały dawne piękno i w powstałej harmonii znów dumnie prezentują się ze wszystkimi swymi detalami.
Paweł Szpygiel ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, ale przez cały czas równolegle rozwijał swoje zainteresowania fotografią. Jeszcze w okresie studiów rozpoczął pracę i edukację w Pracowni Fotografii i Informacji Obrazowej Uniwersytetu Warszawskiego pod okiem znakomitego fotografa dr. Marka Ostrowskiego. Specyfika pracy zmuszała go do poznawania wielu technik fotograficznych, tych tradycyjnych i nowoczesnych. Wykonywał zdjęcia pod wodą, w powietrzu i pod ziemią. Zwieńczeniem tych wysiłków była pierwsza publikacja podwodnych zdjęć z polskich wód w polskiej edycji magazynu National Geographic (2002r.). Międzynarodowa organizacja płetwonurkowania CMAS nadała mu uznaniowo tytuł (jako jednemu z pierwszych w Polsce) instruktora fotografii podwodnej. Zdobywał nagrody i wyróżnienia na licznych konkursach i festiwalach fotograficznych. Przez kilka lat prowadził dla studentów  Europejskiej Akademii Sztuk zajęcia z cyfrowej obróbki obrazu. W 2009 roku, z okazji 170-lecia wynalazku fotografii, prezentował swoje prace w ramach imprez towarzyszących wystawie „Światłoczułe” w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Ciągle zaskakuje nowymi pomysłami.

Kategorie: Paweł Szpygiel "Trudne Piękno", Wystawy | Możliwość komentowania „Trudne Piękno” – wystawa fotografii Pawła Szpygla. została wyłączona