14.08.2020
Łódź, ul. Wandurskiego 4

Galeria Zarzewska


Pamiętajcie o ogrodach


Pracownia


Zapomniane zakątki


Edycja 2011/2012


Edycja 2010/2011


Edycja 2009/2010


Linki


Joanna i Paweł Szpygiel „Polodowcowisko”

10 Sty 2012. Autor: Galernik

 

Mam ogromna przyjemność zaprosić na kolejne wydarzenie artystyczne zorganizowane przez Galerię Zarzewską oraz Okręg Łódzki Związku Polskich Fotografów Przyrody.

 

Dnia 18 stycznia 2012 roku w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się pokaz pierwszego polskiego filmu edukacyjnego zrealizowanego w technice 3D.

 

Oto co o filmie „Polodowcowisko” piszą jego Autorzy – Joanna i Paweł Szpygiel:

 

„POLODOWCOWISKO” to tytuł pierwszego w Polsce filmu edukacyjnego zrealizowanego w technice 3D.
Film ten jest elementem autorskiego programu edukacyjnego p.t. „Contemplator Mundi” – zobaczyć aby zrozumieć”, którego fundamentem jest wykorzystywanie nowoczesnych technik wizualizacyjnych w edukacji.

Film pokazuje unikatowe w skali europejskiej podwodne formacje polodowcowe, tzw. ścianki, osiągające wysokość dziesiątków metrów. Zrealizowany został w najgłębszym jeziorze na Niżu Środkowoeuropejskim – Hańczy. Przygotowania do zdjęć trwały rok i polegały na badaniach głębin strukturalnym sonarem bocznym. Powstały wtedy unikatowe „sonografie” całego jeziora (!) o wymiarach 700 x 108 metrów. Autorzy uchwycili gigantyczne stada ryb o długości 300 metrów i są to pierwsze i jedyne tego typu obrazy w Polsce. Zdjęcia podwodne trwały 2 tygodnie z wykorzystaniem kamer 3D i podwodnych aparatów panoramicznych, ze specjalnie na tę okazję skonstruowanym podwodnym systemem oświetlającym. Większość ujęć została wykonana bowiem na głębokościach, na które nie dociera światło słoneczne.
Postprodukcja filmu trwała 5 miesięcy, z czego 2 miesiące trwał wybór odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. Ze względu na pionierskość techniki 3D na polskim rynku filmowym, musieliśmy sami przecierać szlaki pracy z materiałem 3D.
Premiera filmu odbyła się podczas Festiwalu „Sztuka Natury” w Toruniu w grudniu 2011 roku.

 

Strona internetowa Pawła Szpygla

 

Zwiastun filmu

 

 

[singlepic id=70 w=320 h=240 float=]

 

18 stycznia 2012 r godzina 18.30

Łódzki Dom Kultury

ul Traugutta 18

sala 221

Kategorie: Joanna i Paweł Szpygiel "Polodowcowisko", Wystawy | Możliwość komentowania Joanna i Paweł Szpygiel „Polodowcowisko” została wyłączona