14.08.2020
Łódź, ul. Wandurskiego 4

Galeria Zarzewska


Pamiętajcie o ogrodach


Pracownia


Zapomniane zakątki


Edycja 2011/2012


Edycja 2010/2011


Edycja 2009/2010


Linki


Trochę historii

Pierwsze ekspozycje fotografii w Domu Kultury „Zarzewie” miały miejsce chyba na początku lat 80-tych.

Pan Andrzej Michałowski, założyciel i kierownik pracowni fotograficznej zaproponował uczestnikom zajęć, by formą „przepustki” do grupy zaawansowanej (po ukończeniu w kursu podstawowego) było przygotowanie autorskiej, tematycznej wystawy fotografii. Pomysł chwycił. Na specjalnie umieszczonej w korytarzu tablicy niemal co miesiąc zaczęły pojawiać się nowe wystawy. Nie były one wielkie – najwyżej kilkanaście zdjęć, zwykle w formacie 13 x 18 cm, czasem większe. Wszystko zależało od tego, jaki papier udało się akurat Autorowi zdobyć (czytaj: „wystać” w Fotooptyce…) Nieraz do owych trudnych realiów ekonomicznych trzeba było dostosować nawet temat i koncepcję wystawy. Pewien Autor po niemałych trudach nabył jakże wtedy poszukiwany papier w formacie 30 x 40 cm, ale… wyłącznie ekstra twardy (bardzo kontrastowy). I do owych ekstra twardych realiów dostosował pomysł wystawy. Takie były czasy… Warto zaznaczyć, że niemal każda z wystaw inaugurowana była uroczystym wernisażem. Przybywała rodzina, przyjaciele i znajomi Autorów, ale też liczne grono osób związanych z pracownią. I nieraz następowało mniej lub bardziej bolesne zderzenie koncepcji autora z celnymi uwagami krytyków, na przykład pani Ani Kukiełki – szefowej Ośrodka Foto-Filmowego Łódzkiego Domu Kultury, częstego gościa w Galerii.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu kierownictwa domu kultury i samego pana Andrzeja tak placówce, jak i Galerii udało się przetrwać trudny przełom lat 80-tych i 90-tych. Sama Galeria powiększyła się nawet i przeniosła najpierw na ściany korytarza domu kultury, a w końcu do największej sali, gdzie funkcjonuje do dziś. Wyposażona została w antyramy formatu 50 x 70 cm – wreszcie można było prezentować większe prace. Nie istniała jeszcze wtedy pod nazwą „Galeria Zarzewska”, była to po prostu galeria fotografii, ale istniał już od dawna, obecny do dziś znak graficzny. Narysował go Andrzej Holak, fotografik związany z Ośrodkiem Foto-Filmowym ŁDK i pracownią pana Andrzeja Michałowskiego.

W Galerii zaczęły pojawiać się wystawy fotografów zaproszonych przez Kierownika Galerii, a nie związanych bezpośrednio z pracownią DK „Zarzewie”. Jedną z pierwszych takich ekspozycji była otwarta w maju 1994 roku wystawa Ryszarda Sąsiadka pt „Ptaki”.

W roku 1995 kolejne wernisaże odbywały się już co miesiąc, informacje o wystawach pojawiały się w prasie lokalnej, zaś recenzje w Łódzkim Informatorze Kulturalnym „Kalejdoskop”.

Rok później w galerii gościć zaczęły prace plastyczne dzieci oraz całkiem już poważne grafiki i karykatury. Logo zostało wtedy wzbogacone o rysunek pędzla i palety – miało to symbolizować bardziej interdyscypilnarny charakter placówki. Zmiana nie przyjęła się i po około trzech latach pan Andrzej zdecydował o powrocie do dawnej, prostszej formy. Od początku roku 1996 na folderach i plakatach zaczęła pojawiać się, początkowo nieregularnie, nazwa „Galeria Zarzewska”. Przez cały rok 1997 nazwa ta funkcjonowała już stale i funkcjonuje do dziś.
Lata 1997 – 1999 to intensywny rozwój Galerii. Zdarzało się, że wernisaże odbywały się co 2 tygodnie. Sama zaś placówka zyskiwała coraz liczniejsze grono przyjaciół. Rozpoczęła się trwająca do dziś współpraca z Okręgiem Łódzkim Związku Polskich Fotografów Przyrody. Na krótko udało się reaktywować istniejący przez wiele lat w Ośrodku Foto-Filmowym ŁDK (bezmyślnie wtedy zlikwidowanym) „Konkurs 13 – tek”. Koniec roku 1999 był jednak pechowy. Wypadek i długotrwała choroba pana Andrzeja Michałowskiego spowodowały kilkumiesięczną przerwę w pracy galerii.
W marcu 2000 roku po długich wahaniach i rozmowach z panem Andrzejem pracownię fotograficzną i kierownictwo galerii przejął podpisany niżej Marek Trzeciak. W czerwcu 2000 r. na ścianach galerii pojawiła się wystawa poplenerowa łódzkich przyrodników z ZPFP pt „Drawa”. Październikowa wystawa „Poszukiwacze Światła” rozpoczęła współpracę z Klubem Foto-Filmowym „Blenda” – dziś już niestety nieistniejącym.
Nie można nie wspomnieć tu o osobach, które od początku mojej pracy i wtedy może nieco „na kredyt” uwierzyły w pomysł na galerię. Najpierw było to samo kierownictwo Domu Kutury, a potem osoby moich przyjaciół – właścicieli sklepu fotograficznego „Fotomax”, którzy zdecydowali się wesprzeć podnoszącą się z przymusowego zastoju galerię. Sami będąc pasjonatami fotografii rozumieli czym jest możliwość pokazania swych prac czy pomoc w debiucie. Po niecałym roku do grona osób stale nam pomagających dołączył Zbyszek Szwarc – właściciel Zakładu Przewodów Elektrycznych, a prywatnie fotograf przyrody. Dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu wystawa Tadeusza Wijaty pt „Triumf Kobiety” otwarta została w listopadzie 2001 r przy halogenowym oświetleniu ekspozycji. Nieco wcześniej, bo w kwietniu 2001 roku galeria wyposażona została w nowy system ekspozycji prac oraz aluminiowe ramy formatu 70 x 100 cm.
Obecnie wystawy organizowane są mniej więcej co miesiąc (z trzymiesięczną przerwą wakacyjną). Wernisaże odbywają się zazwyczaj w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godzinie 19.00. Duży monitor LCD umożliwia prezentację udźwiękowionych pokazów prac podczas wernisaży i spotkań autorskich.
W działającej przy Galerii pracowni fotograficznej odbywają się kursy i warsztaty fotograficzne.
Galeria stale współpracuje z Okręgiem Łódzkim Związku Polskich Fotografów Przyrody, Stowarzyszeniem „Foto-Humanum”, Łódzkim Towarzystwem Fotograficznym, Stowarzyszeniem Eksploracyjno Historycznym „Grupa Łódź” oraz Wytwórnią Filmów Oświatowych.

Marek Trzeciak