14.08.2020
Łódź, ul. Wandurskiego 4

Galeria Zarzewska


Pamiętajcie o ogrodach


Pracownia


Zapomniane zakątki


Edycja 2011/2012


Edycja 2010/2011


Edycja 2009/2010


Linki


Pamiętajcie o ogrodach.

Pamiętajcie o ogrodach to tytuł wystawy fotografii XV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.

Autorami wystawy są:

Adam Adamski, Saturnina i Artur Homan, Grzegorz Leśniewski, Michał Ludwiczak, Marcin Nawrocki, Tomasz Ogrodowczyk, Dariusz Sarnowski, Ryszard Sąsiadek, Marek Trzeciak.

Wystawa eksponowana jest na ulicy Piotrkowskiej naprzeciwko budynku Urzędu Miasta Łodzi, zaraz obok Ławeczki Tuwima.

Idea wystawy festiwalowej narodziła się w murach zaprzyjaźnionej z Wytwórnią Filmów Oświatowych Galerii Zarzewskiej.

[singlepic id=438 w=320 h=240 float=right]

Powstał pomysł, by grupa fotografów przyrody związana z galerią oraz samym festiwalem zaprosiła Łodzian do wzięcia udziału w tym wydarzeniu Artystycznym. Entuzjastyczne „robimy!” padło w gabinecie Pani Prezes WFO Katarzyny Madaj – Kozłowskiej niemal dwa lata temu. Już wtedy zaproszono do udziału w tym przedsięwzięciu pierwszych Autorów. Wkrótce do grona organizatorów imprezy dołączył Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi, przygotowania nabrały jeszcze szybszego tempa.

Tytuł wystawy z założenia miał być identyczny z mottem imprezy. A więc „Pamiętajcie o ogrodach” – rzecz dla zawodowego fotografa przyrody wcale niełatwa, a już na pewno niezbyt typowa…

Autorzy wystawy zostali poproszeni o przygotowanie zestawów prac przedstawiających dzikie zwierzęta, które sposób życia, zdobywania pokarmu czy zajmowany ekosystem trwale złączył z człowiekiem. Takimi zwierzętami są gatunki powszechnie znane i funkcjonujące w świadomości ludzkiej jako związane z naszymi domami i ogrodami – wróble, mazurki, sikory, jaskółki, rozmaite gryzonie… Jest jednak wiele zwierząt powszechnie postrzeganych jako zupełnie dzikie, a przecież żyjących bardzo blisko człowieka lub wręcz dzięki temu, co człowiek stworzył, takich jak chociażby dudek, pójdźka, dzięcioły, kuna – nomen omen – „domowa”- czy wszędobylska sarna. Drugim elementem wystawy jest promowanie miejsc: ogrodów, parków, wszelakich enklaw zieleni miejskiej, postrzeganych jako małe ostoje przyrody, umożliwiające jej obserwowanie, fotografowanie i filmowanie.

Osoby Autorów, ich dorobek oraz bogate archiwa gwarantowały przygotowanie wystawy o najwyższych walorach artystycznych i poznawczych oraz… niemały kłopot z wyborem tylko 36 fotogramów.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zerknięcia jak mieszkańców naszych parków i ogrodów ukazali zaproszeni fotografowie. Zobaczycie Państwo zwierzęta znane i mniej znane, te które często widzimy oraz te które raczej tylko słyszymy. Nawet i takie, przez które boimy się włożyć dłoń do sadzawki z wodą…

Pamiętajcie, że nasze prace od 12 do 16 czerwca ożyją, wtedy bowiem podczas pokazów XV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego znajdą Państwo niepowtarzalną okazję do poznania Autorów filmów i zdjęć przyrodniczych, a w trakcie licznych wycieczek – do bezpośredniego spotkania z przyrodą kwitnących ogrodów.

Finisaż wystawy zaplanowany został na sobotę 15 czerwca. Wtedy w Łódzkim Domu Kultury odbędą się multimedialne pokazy prac Autorów wystawy, zaś sami Autorzy opuszczą swe ulubione czatownie, błota i bezdroża by spotkać się z Państwem i opowiedzieć o swym sposobie na życie.

Marek Trzeciak

fotograf przyrody, kierownik Galerii Zarzewskiej