14.08.2020
Łódź, ul. Wandurskiego 4

Galeria Zarzewska


Pamiętajcie o ogrodach


Pracownia


Zapomniane zakątki


Edycja 2011/2012


Edycja 2010/2011


Edycja 2009/2010


Linki


Sylwetki Autorów

Adam Adamski

[singlepic id=485 w=320 h=240 float=right]

Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik tego Wydziału już od czasu studiów. Kierownik Muzeum Przyrodniczego Wydziału BiOŚ UMK. Pracę doktorską zrealizował w Pracowni Hydrobiologii Stosowanej. Prowadzi zajęcia z fotografii przyrodniczej dla studentów UMK. Od 1995 r. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, założyciel i długoletni Prezes Okręgu Toruńskiego ZPFP. W latach 2000 – 2004 pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego ZPFP. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Współorganizował festiwal fotografii i filmu podwodnego AquaFoto oraz Toruńskie Spotkania z Fotografią i Filmem Podwodnym. Od 2000 r. organizuje Forum Akwarystyki i Terrarystyki Polskiej. Wraz z Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu od wielu lat przygotowuje cykl OBIEKTYWnie O PRZYRODZIE. Pomysłodawca i Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury” w Toruniu.

Strona internetowa Adama Adamskiego: www.adamscy.pl

 

Saturnina i Artur Homan

[singlepic id=488 w=320 h=240 float=right]

Od wielu lat wspólnie zajmują się zawodowo fotografią i filmem przyrodniczym.

Oprócz tematów przyrodniczych fotografują i filmują również ludzi (tradycyjne zawody, rolnictwo, rybactwo) oraz zabytki.

Efektem ich fotograficznej pracy są liczne wystawy, nagrody oraz publikacje w wielu czasopismach.

W latach 2002 – 2005 współpracowali z „National Geographic Poland”. Współpraca ta zaowocowała publikacją wielu zdjęć zarówno w magazynie jak i albumach oraz udziałem w wystawach National Geographic.

Są autorami wielu prelekcji i diaporam o tematyce przyrodniczej. Prowadzą także wykłady z fotografii cyfrowej.

Oboje należą do Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

W tej chwili zajmują się przede wszystkim realizacją filmów przyrodniczych.

Strona internetowa Saturniny i Artura: www.homan.pl

 

Grzegorz Leśniewski

[singlepic id=483 w=320 h=240 float=right]

Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Fotograf z zamiłowania i zawodu, zafascynowany przyrodą Bieszczadów, której poświęca najwięcej uwagi. Współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody, między innymi z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, Światowym Funduszem na Rzecz Przyrody i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. W 2005 roku odznaczony tytułem Fotografa Roku, przyznawanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody. Twórca pokazów multimedialnych związanych tematycznie z przyrodą Polski, m.in. autorskiego cyklu diaporam „Przez Puszcze i Bagna”, opowieści o przyrodzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego – „Zapiski z bukowego pamiętnika”, jak również diaporamy o przyrodzie doliny Wisły „Wisła dzika rzeka”. Juror wielu konkursów fotograficznych, w tym Wielkiego Konkursu National Geographic Polska czy Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego. Od kilku lat realizuje projekt fotografowania na wolności największych polskich drapieżników: wilka, niedźwiedzia i rysia. Na początku roku 2008 jako jedyny Polak zaproszony do udziału w programie Wild Wonders of Europe (Dzikie Cuda Europy) – największym na świecie przedsięwzięciu związanym z fotografią przyrodniczą. W ramach tego projektu odbył dwie wyprawy – w Alpy Tyrolskie i Stepy Krymskie.

Strona internetowa Grzegorza Leśniewskiego: www.grzegorzlesniewski.pl

 

Michał Ludwiczak

[singlepic id=487 w=320 h=240 float=right]

Z wykształcenia informatyk. Jak sam mówi, jego pasja fotograficzna rozpoczęła się w 1997 roku podczas pobytu w Tatrach, kiedy to pożyczonym od ojca manualnym aparatem fotografował wszystko co przykuło jego uwagę. Szukał własnej drogi próbując sił w różnych dziedzinach fotografii aż do roku 2005, kiedy wstąpił do Związku Polskich Fotografów Przyrody, w którym obecnie pełni funkcję wiceprezesa Okręgu Łódzkiego. Jest także członkiem założycielem stowarzyszenia „Foto Humanum”. Głównym obiektem jego zainteresowań fotograficznych i artystycznych jest ożywiona i nieożywiona przyroda.

Nieustannie doskonali swój warsztat i technikę, poświęcając każdą wolną chwilę na przebywanie w terenie, obserwowanie natury i poszukiwanie sposobów na wydobycie jej piękna, czego efektem są liczne nagrody w konkursach i na festiwalach oraz wiele wystaw indywidualnych. Fascynuje go każdy aspekt przyrody. Najchętniej fotografuje o świcie, kiedy światło wschodzącego słońca tworzy najciekawszy klimat. Chętnie dzieli się swoją wiedzą podczas prelekcji i warsztatów.

Strona internetowa Michała Ludwiczaka: www.fotomichal.pl

 

Marcin Nawrocki.

[singlepic id=484 w=320 h=240 float=right]

Od 13 lat fotografuje przyrodę. Jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz Komitetu Ochrony Orłów. Fotografią interesuję się od momentu gdy po raz pierwszy zobaczył aparat w rękach swojego przyjaciela. Fotografia od początku była jego pasją, ale od 2000 roku stała się sposobem na życie. Najpierw fascynowało go światło poranku, mgliste krajobrazy oraz makrofotografia. Obecnie stara się fotografować dzikie zwierzęta, co wymaga znacznie większego poświecenia. Dużo czasu spędza w specjalnie przygotowanych czatowniach, czekając godzinami na światło i zwierzę. To uczy pokory i cierpliwości. Pierwszym ptasim drapieżnikiem jakiego udało się Marcinowi sfotografować był bielik, który wkrótce stał się jego znakiem rozpoznawczym w świecie fotografii przyrody. Większość zdjęć wykonuje na terenie Polski podczas licznych podróży oraz specjalnie organizowanych plenerów fotograficznych. Szczególnymi miejscami w których szuka inspiracji są parki narodowe i krajobrazowe. Od 3 lat z powodzeniem prowadzi warsztaty fotografii przyrodniczej.

Strona internetowa Marcina Nawrockiego: www.fotolens.pl

 

Tomasz Ogrodowczyk

[singlepic id=486 w=320 h=240 float=right]

Od ponad trzydziestu lat fotografuje i opisuje przyrodę, utrwala ją na taśmie filmowej i nagrywa jej głosy, co znajduje uznanie zarówno wśród wielbicieli jego talentu, jak i znawców tematu, którzy nagradzają jego dokonania podczas konkursów i festiwali. Ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Swoją pasję urzeczywistnia w pracy zawodowej, od wielu lat bowiem związany jest z Leśnym Studiem Filmowym Ośrodka Rozwojowo – Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu, gdzie realizuje m.in. filmy o tematyce przyrodniczej.

Posiada bogaty dorobek artystyczny zarówno w dziedzinie filmu, fotografii, jak i dźwięku. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień w kilkudziesięciu konkursach fotograficznych i filmowych. Jego udziałem są również liczne wystawy fotograficzne, a także spotkania i pokazy autorskie.

 

Dariusz Sarnowski

[singlepic id=480 w=320 h=240 float=right]

Fotograf, dziennikarz, miłośnik przyrody. Członek stowarzyszenia dziennikarzy – Polskie Media oraz Związku Polskich Fotografów Przyrody. Współtwórca i przez kilka lat – prezes Okręgu Śląskiego ZPFP. Urodził się i wychował w Tychach na Górnym Śląsku. Tam, na obrzeżach Puszczy Pszczyńskiej od najmłodszych lat kształtowały się jego przyrodnicze zainteresowania. Łowiectwo, żeglarstwo, wędkarstwo, podpatrywanie życia zwierząt i utrwalanie go za pomocą aparatu fotograficznego to pasje posiadające jeden wspólny mianownik – przebywanie na łonie natury. Aparat fotograficzny towarzyszył mu zawsze. Przez długie lata jako narzędzie pracy fotografa – reportera, a później coraz częściej jako narzędzie do artystycznego wyrażania emocji i doznań związanych z pięknem przyrody. Swoje prace prezentował  na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jego zdjęcia, reportaże i opowiadania publikowało wiele krajowych periodyków traktujących o polskiej przyrodzie i łowiectwie. Na stałe związany z miesięcznikiem „Magazyn Sezon”.

Strona internetowa Dariusza Sarnowskiego: www.dariuszsarnowski.pl

 

 

Ryszard Sąsiadek

[singlepic id=482 w=320 h=240 float=right]

Współzałożyciel i wieloletni prezes Okręgu Łódzkiego ZPFP. Członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, Stowarzyszenia „Foto Humanum” oraz Sekcji Ornitologicznej przy Uniwersytecie Łódzkim.
Największą jego pasją jest fotografia przyrodnicza, krajobrazowa oraz podróże.

Ulubione miejsca plenerów to Zbiornik Jeziorsko, Dolina rzeki Bzury a z dalszych regionów Polski – Bieszczady i Biebrza. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, konkursów i festiwali fotograficznych. Otrzymał Dyplom Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego za twórczość artystyczną, Złotą ramkę Galeryjki Olimpijki oraz tytuł Fotohumanisty roku 2012 Stowarzyszenia „Foto Humanum”. Organizował i współorganizował wiele plenerów fotograficznych oraz kilkadziesiąt wystaw fotografii.
Swoje prace publikuje w prasie, czasopismach, kalendarzach, książkach i albumach.

 

 

Marek Trzeciak

[singlepic id=481 w=320 h=240 float=right]

Łodzianin. Lekarz, pracownik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Fotograf przyrody, od niemal 15 lat również galernik, kiedyś grafik komputerowy (obecnie sporadycznie), czasami dziennikarz. Od ponad dekady kieruje Galerią Zarzewską przy której prowadzi pracownię fotograficzną, a w niej kursy fotografii.

Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Był gościem pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury”. Pasjonuje się fotografią przyrodniczą, podróżami oraz historią. W latach 2000 – 2004 był wiceprezesem Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Należy do Polskiego Klubu FIJET – Światowej Federacji Dziennikarzy Turystycznych, Sekcji Ornitologicznej przy Uniwersytecie Łódzkim oraz Stowarzyszenia Eksploracyjno Historycznego „Grupa Łódź”. Publikuje zdjęcia oraz artykuły w prasie, kalendarzach i albumach.

Strona internetowa Marka Trzeciaka: www.marektrzeciak.pl